image Murat  SÖZERİ
Kocamaz; Orhan’a destek mi, köstek mi?

Yazı Tarihi : 11.03.2024
 E-Mail : muratsozeri@hotmail.com.tr

 

Bu yazımıza teşekkürle başlamak istiyorum. Bildiğiniz gibi önceki yazılarımızda partilerin gece çalışma yaptıkları mahallelerden dönüşlerinde, ilçe merkezindeki gürültülerinden şikayetleri dile getirmiştik. Bu konuda duyarlılık göstererek korna terörüne son veren partilere içtenlikle teşekkür ediyoruz.

***
İyi Parti geçtiğimiz Cuma günü Belediye Meclis Üyesi tanıtımı ve projelerle ilgili açık hava toplantısı düzenledi. Toplantıya katılım oldukça yoğun görünüyordu. Toplantıya katılanlar arasında, geçmişte yönetimde de görev alan bazı Ak Partili isimlerin olması dikkatimizi çekti.

Murat Orhan'ın adaylığına karşı çıkarak diğer aday adayı Nebi Yılmaz'a destek veren Burhanettin Kocamaz, gönülsüzde olsa Mut'ta sahaya çıktı. Kocamaz konuşmasında; genel seçim havasında, siyasal iktidara ve diğer muhalefet partilerine vururken, Murat Orhan Ak Parti, CHP ve MHP tabanından oy almayı hedeflediği için, Kocamaz'ın keskin çıkışlarını yumuşatmaya çalıştı. Orhan; yerel seçimde, sadece İyi Parti oylarının kendisini iktidara taşımaya yetmeyeceğinin bilincinde. Arka sıralardan izlediğimiz toplantıya katılanlardan Köselerli civarından bir seçmen, yanındakilere Kocamaz'la ilgili olumsuz düşüncelerini dile getirirken, Murat Orhan'ın sahneye çıkmasıyla avucunu patlatırcasına alkış tutuyordu. Seçmen davranışlarını iyi tahlil etmek gerekiyor. Buradan çıkan sonuç ise aynı parti içinde kişilere yönelik iki farklı bakış açısı. Yerel seçimlerde halk politik tercihlerden (ölümü pahasına partisinden vazgeçmeyenleri bir tarafa bırakırsak) ziyade kendisine yakın hissettiği adayları ön plana çıkarıyor.

***

Galiba Mersin'de Cumhur İttifakı’nın adayının etkisini artırmak için Devlet Bahçeli'nin çalışması yeterli görülmediki Cumhurbaşkanı Erdoğan olaya el koyarak Ak Parti tabanını konsolide etmek için Mersin'de miting yapma zorunluluğunu hissetti.
MHP'den Ak Parti saflarına katılan bir kardeşimiz (gönlü hala MHP'de) İttifak'ın Atatürk Bulvarı'nda yeni açtığı seçim bürosuyla ilgili “MHP binası altındaki seçim bürosuna Ak Partili seçmenin gelmesinde sıkıntılı bir durum yaşanıyordu. Burası o anlamda iyi bir seçenek oldu” yorumunu yaptı. Gerçekten de Mut'ta Ak Parti tabanı “En çok oyu biz alıyoruz, niye MHP'ye eklemleniyoruz” modunda. Bu sıkıntı nasıl aşılacak, bu konuda Ak Parti yönetimi Mustafa Sever'le bu sıkıntıyı aşabilecek mi, bunlar seçim yaklaştıkça daha net ortaya çıkacak.

***

CHP'de durum bildiğiniz gibi. “Batı yakasında değişen bir şey yok.”  CHP; başkan adayları Gülsüm Kevser Mut'un açtığı seçim bürosu dışında, Vahap Seçer tarafından açılan yeni büroyla yeri üçledi. CHP'li bir dostumuzla sohbet ederken buluşma yerinin üçe çıkmasıyla ilgili, “Birbirimizi ararken akşam oluyor” dedi. CHP'liler birbirlerini aramaya devam ederken seçim bitecek galiba.

Gülsüm Kevser Mut'un sosyal medya hesabını yöneten her kimse (profesyonelce yapılanları kastediyoruz) iyi işler çıkarıyor. Ancak adayla ilgili parti içi ve kamuoyundaki olumsuz bakış açısı sosyal medya hesaplarıyla çözülebilecek gibi durmuyor.

Bazı aklıevvel CHP'lilerin “Bu seçimde, görev yaptığı süre içinde çalışmayan adaya verelim. Gelecek seçimde onu yıkması daha kolay olur” gibi söylemleri siyaset koridorlarında dolaşıyor. Bu aklıevvelere bir sorumuz olsun. “Bugün oy vermeyi düşündüğünüz adayın 2029'da aday yapılacağının garantisini mi aldınız?”

Sadece gönlü partide olanlar için elbette sözümüz yok ama partide aktif görev alıyorsan, partinin gösterdiği adayına da oy vermek içine sinmiyorsa bunun yolu böyle absürt hesaplar yapmak olmamalı. Gidersin boş oy atarsın hiç değilse daha onurlu bir davranış olur.

Vahap Seçer'in Mut ziyaretinde organizasyon eksikliğini de not ettik. Sahnenin kurulduğu yeri çok aradılar herhalde. Partide herkes 'Generalliğe' soyununca iş yapacak 'Er' bulunmuyor.

***

Seçim şu anda Volkan Şeker ve Murat Orhan arasında ‘başabaş gidiyor’ gibi görünüyor. Cumhur İttifakı biraz da olsa ilk başlara göre biraz daha toparlanmış havasında. Son virajda ipi kimin göğüsleyeceğini tahmin etmek şimdilik zor. Bir taraftan sular ısınırken yarışta son düzlüğe doğru hızla ilerleniyor. Adaylar, köylerden (mahalle demeye bir türlü dilim varmıyor) kent merkezine henüz gelemediler. Ramazan'da; iftar derken, teravih derken çalışmaları nereye sıkıştıracaklar bakalım. Gelişmeleri "Sırası Geldikçe" sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.  YORUM YAZ
 
Adınız Soyadınız
 
Yorumunuz
 
 
  GÜNCEL
 
 
 
  SOSYAL MEDYA
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
  FACEBOOK
 

 
 
 


 
 
 

 

Mersin Post | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinpost.com.tr © Copyright 2024 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Mersin Post basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA