Uysal: Birlik bize güç veriyor.

Tarih: 12 Şubat 2024 Pazartesi 16:37

MHP Mersin Milletvekili Dr. Levent Uysal Tarsus ilçesinde Cemevi tarafından düzenlenen ’Hızır Kurbanı ve Cem Erkanı’na katıldı.

 

 

Milliyetçi Hareket Partisi Mersin Milletvekili Dr. Levent Uysal, Tarsus Cemevi tarafından düzenlenen “Hızır Kurbanı ve Cem Erkanı” etkinliğine katıldı. Milletvekili Uysal “Alevi canlarımızın, kardeşlerimizin yılın şubat ayında tuttukları Hızır oruçları kabul olsun. Canlarımızın lokmalarını bölüştük, cemine ortak olduk. Hak kabul etsin.” şeklinde konuştu.

Her yılın şubat ayı içerisinde tutulan “Hızır Orucu” özellikle Alevi-Bektaşi canlar tarafından tutuluyor. Hızır orucunda yardımlaşma ve dayanışma daha çok önem kazanıyor. Tarsus Cemevi tarafından organize edilen “Hızır Kurbanı ve Cem Erkanı” hızır lokması programına Milliyetçi Hareket Partisi Mersin Milletvekili Dr. Levent Uysal da katılarak canların orucuna ortak oldu. “Çocuklarımıza helal lokma yedirebilmek, hepimizin önceliği olmalı” diyerek sözlerine başlayan Uysal şöyle devam etti;

“Aziz canlar, yemiş olduğumuz lokmanın helalini nasip etsin Yüce Allah. Çocuklarımıza helal lokma yedirmek, helal para kazanmak hepimizin önceliği olmalı. Hızır; bolluk berekettir, tez yetişen ve yardım edendir. Bir lokma ekmeği bölüşmenin kıymetini bu mübarek günde daha iyi anlamalıyız. Mersin öyle birleştirici bir kent ki her millet, her inanç iç içe barış ortamında yaşıyor. Bu birlik bize güç veriyor. Hızır ayı ve orucu, kutsal Anadolu topraklarında yaşayan inançlar ve kimlikler arasında barışa, dostluğa, sevgiye ve hoşgörüye vesile olsun. Yüreğinde hakkı yaşatan tüm canların edilen duaları Hak katında kabul olsun. Kul darda kalmayınca Hızır yetişmezmiş. Sen yetiş dertlerimize ya Hızır.” 


Etiket: mersin, leventuysal,


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
 
  GÜNCEL
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
 
  FACEBOOK
 


 
 
 


 
 
 

 

Mersin Post | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinpost.com.tr © Copyright 2024 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Mersin Post basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA