Valilik duyurdu; kuvvetli fırtına ve rüzgar devam ediyor

Tarih: 19 Kasım 2023 Pazar 18:35

Mersin Valiliği, Meteoroloji’den gelen son değerlendirmeyi duyurdu; buna göre Mersin ve merkez ve batı ilçelerde saatte yaklaşık 60 kilometre kuvvetinde fırtına ve yaklaşık 90 kilometre fırtınanın esmesi bekliyor

 

 

Mersin Valiliği, Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü'nden gelen son değerlendirmeyi duyurdu; kuvvetli rüzgar ve fırtına devam ediyor. Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü'nden gelen son değerlendirmeye 19 Kasım Pazar günü Mersin'in batı ilçeleri Anamur, Bozyazı, Aydıncık, Silifke, Gülnar, Mut ve Erdemli'de kuzey ve kuzeybatı yönlerinden gelen rüzgar etkili olacak. Saatte 40 ile 60 kilometre kızında esecek kuvvetli rüzgarın yanı sıra yer yer fırtına da kendini gösterecek. Fırtına ise saatte 70 ile 90 kilometre arasında esmesi bekleniyor. Yaşanacak doğa olayları nedeni ile çatı uçması, ulaşımda aksamalar, ağaç ve direk devrilmesi gibi olumsuzlara karı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Bu arada, Cumartesi gecesi yaşanan sağanak yağmur ve fırtına nedeni ile de Mersin Valiliği bir açıklama yaptı. Açıklama da, şu görüşlere yer verildi:

"Mersin İlimizde 18.11.2023 günü öğleden sonra başlayan kuvvetli yağış, yer yer fırtına şeklinde 19.11.2023 gece saatlerine kadar devam etmiştir. Valiliğimizin koordinasyonunda, Mersin Valiliği 112 Acil Çağrı Merkezi ve İl Güvenlik ve Koordinasyon Merkezi’nde (GAMER), İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Büyükşehir ve İlçe Belediye Başkanlıkları, AFAD İl Müdürlüğü, Karayolları Bölge Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü ve İtfaiye Daire Başkanlığı kurumlarının temsilcilerinden oluşan kriz merkezi süreci yakından takip etmiştir. İlimiz genelinde meydana gelen kuvvetli yağış ve fırtına nedeniyle 112 Acil Çağrı Merkezimize;  262 su baskını,  14 heyelan ve taş düşmesi, 34 mahsur kalma, 8 ağaç devrilmesi, 2 trafik kazası, 1 teras göçmesi, 2 yıldırım düşmesi olmak üzere toplam 323 olay ihbarı gelmiştir. Gelen ihbarlara istinaden ilgili kurumlarımızın ekipleri ivedi şekilde intikal ettirilmiş ve gerekli müdahaleler yapılmıştır. Meydana gelen olaylarda herhangi bir can kaybı olmamıştır. Hasar oluşan yerlerde tespit çalışmaları yapılmaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."


Etiket: mersin, meteoroloji, havadurumu, fırtına, yağış,


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
 
  GÜNCEL
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
 
  FACEBOOK
 


 
 
 


 
 
 

 

Mersin Post | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinpost.com.tr © Copyright 2023 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Mersin Post basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA