Gültak: Akdeniz’e 5 yıldır ektiğimi 2024 yılı mart ayında biçmek istiyorum

Tarih: 16 Kasım 2023 Perşembe 18:14

Mersin’de Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, 2024 yılı Mart ayı yerel seçimlerini işaret ederek, 5 yıldır ilçede hayata geçirdiği projelerde Mart 2024 yerel seçimlerinde daha başarılı bir sonuç beklediğini söyledi.

Mersin'de Melemez (Bağcılar İhsaniye) Mahallesi’nde gerçekleşen organik ıspanak, gambilya ve şevketi bostan bitkilerinin toprakla buluşturulduğu ekime katılan Başkan Gültak; 2024 yılı Mart ayı yerel seçimlerini işaret ederek, “Karşınızda vaatlerini yerine getiren ve projelerini gerçekleştiren bir belediye başkanı duruyor. Sizler ektiniz biçtiniz. Ben de Akdeniz’e 5 yıldır ektiğimi, Mart ayında biçmek istiyorum” sözleriyle destek istedi.

Akdeniz Renkli Eller Kadın Girişimi Üretimi ve İşletme Kooperatifi ile İl Tarım Müdürlüğü işbirliğiyle “Akdeniz’de Kadınlar Organik Yeşillik Üretiyor Projesi” kapsamında gerçekleşen gambilya, organik ıspanak ve şevketi bostan bitkilerinin ekimi yapıldı. Bağcılar İhsaniye (Melemez) Mahallesi’nde 3 buçuk dönümlük alanda gerçekleşen organik ıspanak, gambilya ve şevketi bostan ekiminin hasadından elde edilecek ürünlerin satışından sağlanacak gelir, kooperatif üyesi kadınlara ulaştırılacak.

Yılmaz; Köylü ve kentli kadınları kooperatif çatısı altında topladık

Sivil toplum kuruluşu temsilcileri, bürokratlar, mahalle muhtarları ve kadınların katıldığı ekim öncesi, proje hakkında bilgi veren İhsaniye Mahalle Muhtarı ve Renkli Eller Kadın Girişimi Üretimi Kooperatifi Başkanı Zehra Yılmaz; “Akdeniz Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Gültak’ın desteğiyle kurduğumuz kooperatifimiz ve İl Tarım Müdürlüğümüz tarafından organik ıspanak, gambilya ve şevketi bostan ekimimiz olacak. Köydeki ve şehirdeki kadınlarımızı kooperatifi çatısı altında toplayıp onların hem ev, hem kent hem de ülke ekonomisine ciddi katkı sunmalarını sağlıyoruz. Gültak Başkanımızın sağladığı Kadın Emeği Diyarı’nda da kadınlarımız, yapmış oldukları reçelleri, el emeği ürünleri, sıkma ve börekleri satarak aile bütçelerine büyük katkı sağlıyor. Projelerimiz başarıyla sürüyor. Bize katkı veren Başkanımız Sayın Gültak’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

Karadağ; Güvenli ve sağlıklı gıda anayasal bir haktır

Mersin İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ ise konuşmasında, “Bakanlığımızın organik tarımı geliştirme ve yaygınlaştırma programı kapsamında biz de Akdeniz’de Kadınlar Organik Yeşillik Üretiyor’ projesiyle bir takım etkinlikler yaptık. Akdeniz ilçemize bağlı İhsaniye Mahallemizde de tohumlarımızı toprakla buluşturup projemizi taçlandıracağız. Bütçesi kısıtlı olsa da karşılığının çok büyük olacağını düşündüğümüz bir proje. Şöyle ki, her insanın güvenli gıda yeme hakkı var ve bu anayasal bir haktır. Dolayısıyla ürettiğimiz ürünlerin bu mevzuat çerçevesinde olması mecburidir” diye konuştu.

Gültak; 2024 yılı Mart ayında, ben de ektiğimi biçmek istiyorum

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak da ekim öncesi yaptığı konuşmada, Akdenizli kadınların bir hayali olan kadın kooperatiflerinin kuruluş sürecini ve bu süreçte verdikleri destek ve hibeleri anlattı. “Tabi zamanla bu iş büyüdü” diyen Başkan Gültak, “Belediyemizin yan tarafında, çok kalabalık bir caddede, Kadın Emeği Diyarı adıyla güzel bir dükkân sahibi olmalarını sağladık. Kadınlar üretiyor ve orada satıyor, para kazanıyor. Ulusal çaptaki internet sistemleri üzerinden ve sunduğumuz mekânda çok ciddi satışlar yapıyorlar” şeklinde konuştu.

Kadınlar için farklı mahallelerde kültür ve sanat evleri açtıklarını ve farklı mesleki kurslar verdiklerini ve kadınları farklı şehirlerde gezilere günübirlik gezilere gönderdiklerini kaydeden Başkan Gültak; “Akdenizli kadınlar artık mutlu. Nitekim anketlerde de bu durumu görüyorum. Kadınlara teşekkür ediyorum. Türkiye’de kadınlardan en yüksek oyu alan belediye başkanı olacağım bu gidişle; onu görüyorum anketlerde. Kadınlar, yüzde 70’in üzerinde oy veriyor bana. Gençler de bir o kadar bizi seviyor. Niye? Sen bu kadar kültür ve sanat evi açar, etüt merkezi açıp gençlere de istihdam ve eğitimde fırsat eşitliği sağlarsan, o gün geldiğinde tercihleri de senden yana olur. Çünkü biz hiçbir ayırım yapmadan insanları seviyor ve değer veriyoruz. Kadınlara, üreticiye, köylümüze değer veriyoruz. Tabi sizler Akdeniz’de 5 yıl boyunca ektiniz, biçtiniz. Artık sıra bende... Ben de çok ektim, 2024 yılı Mart ayında da ektiğimi biçmek istiyorum. Çünkü karşınızda söylediklerini yapan, vaatlerini gerçekleştiren bir siyasetçi duruyor” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, Melemez Mahallesi’nde toplamda 3 dönüm büyüklüğündeki verimli tarım toprağına organik maydanoz, bir baklagil bitkisi olan gambilya ile şevketi bostan bitkisinin tohumları atıldı.


Etiket: mersin, akdenizbelediyesi,


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

 
 
 
  GÜNCEL
 
 
  HAVA DURUMU
 
 
 
  FACEBOOK
 


 
 
 


 
 
 

 

Mersin Post | Siteden yararlanırken yayın politikamızı okumanızı tavsiye ederiz. mersinpost.com.tr © Copyright 2024 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz. Mersin Post basın ve yayın meslek ilkelerine uyar.

URA MEDYA